Kængurustillingen 2022 - 2023


Kænguruglasset blev indført efter holdskaksæsonen 2005-06, da Anders Peter Holstebro scorede mest over forventet, men ikke havde scoret de 70 %, der skal til for at vinde et almindeligt glas.

Han genvandt glasses igen i 2012. Ingen andre har vundet det mere end en gang.


Nr.NavnKampePointForv.+ / -ProcentRatingNy rating
1Magnus Silcowitz52.691.8190.011371232
2Jess Nykjær753.661.3471.419021943
3Bjarne Lindenskov742.721.2857.117781816
4Kris Munk42.451.0587.519031935
5Mathias Nielsen73.750.7564.218921915
6Allan Hallgren Hansen743.450.5557.114671492
7Mathias Ludvigsen743.620.3857.119001912
8Jacob Holm321.690.3166.612461260
9Ruben Jepsen52.220.2850.016391648
10Birger Olsen743.910.0957.118101813
11Jakob Ditlev Jensen63.61-0.1158.316901688
12Martin Strandby72.64-0.1435.720552052
13Niels-Peter Nielsen533.15-0.1560.020302027
14Erik René Nielsen633.34-0.3450.015671551
15Carsten Mikkelsen41.92-0.4237.518091797
16Tage Knudsen100.43-0.430.013511331
17Mikkel Strandby147.10-0.6046.417581740
18Thomas Kaas42.13-0.6337.518111792
19Ulla Hansen42.24-0.7437.513711337
20Per Smidt Sørensen733.81-0.8142.820472031
21Jørgen Kiel74.10-1.6035.717521704
Summer / snit:12466.564.631.8753.617101715