Kængurustillingen 2023 - 2024


Kænguruglasset blev indført efter holdskaksæsonen 2005-06, da Anders Peter Holstebro scorede mest over forventet, men ikke havde scoret de 70 %, der skal til for at vinde et almindeligt glas.

Han genvandt glasses igen i 2012. Ingen andre har vundet det mere end en gang.


Nr.NavnKampePointForv.+ / -ProcentRatingNy rating
1Ulla Hansen331.631.37100.012991360
2Magnus Silcowitz41.610.8962.514481489
3Niels-Peter Nielsen20.880.6275.020372049
4Jørgen Kiel854.490.5162.517171733
5Jess Nykjær732.910.0942.819551958
6Carsten Mikkelsen844.02-0.0250.017541754
7Mathias Ludvigsen73.56-0.0650.019121911
8Erik René Nielsen92.56-0.0627.715511549
9Martin Strandby1½0.62-0.1250.020532051
10Kris Munk322.13-0.1366.619361932
11Mathias Nielsen73.81-0.3150.019201911
12Jacob Holm411.36-0.3625.012621246
13Birger Olsen94.89-0.3950.018211809
14Per Smidt Sørensen63.03-0.5341.620061993
15Allan Hallgren Hansen822.69-0.6925.014281396
16Thomas Kaas1156.64-1.6445.417711722
17Bjarne Lindenskov136.80-3.3026.918451746
Summer / snit:11049.553.63-4.134517481742