DSUs pokalturnering - bredde- og seniorrækken

Det var som tidligere beskrevet af formanden i et indlæg lykkedes ved kvalifikationsstævnet i Læseforeningens lokaler i Bolbro at hjemtage Fynsmesterskabet i bredderækken (under 1800 i ratinggns.). Frem havde ved samme stævne nuppet 2.pladsen lige for næsen af endnu et hold fra Sydøstfyn, som derfor pænt måtte vente til fredagen før pinsestævnet med at få besked om deltagelse. Heldigvis var der et ulige antal tilmeldte hold, så vi fik altså lov at stille med 2 hold i rækken.

SØF 1:

1.Martin Strandby Hansen

2.Poul Erik Nielsen

3.Kris Munk

4.Mikkel Strandby Hansen

SØF 2:

1.Arne Andersen

2.Birger Olsen

3.Mathias Nielsen

4.Ruben Jepsen

DM-stævnet var igen henlagt til Hotel Svendborg søndag den 4.juni.

Rækken bestod af 14 hold, som I kan se af nedenstående skema:

Turneringsskema - Bredderækken.

________________________________________

1 2 3 4 5 6 P Pl.

1. Rokaden 2 2½ 2 10 9 1 1½ 6 2? 7 13 1½ 11

2. Frem 1½ 1 13 2 1 14 7 3 3½ 3 10 1½ 12½

3. Holbæk 4 2½ 1 12 1 5 11 3 2 ½ 2 7 10

4. AarsNibe 1½ 3 2½ 14 6 2 1 13 11 0 1 12 8

5. Evans 6 3 ? 8 3 3 14 2½ 3 13 1 9 13

6. Nordre 1 5 11 3 2 4 1 2½ 14 2 ½ 8 11

7. Holstebro 8 0 0 9 2 11 1 2 1 1½ 3 2 6½

8. Køge 4 7 5 3½ 12 2 9 1 ½ 10 6 3½ 14½ 3

9. Øbro II 10 1 7 4 3 1 3 8 12 4 5 3 18 1

10. Sydøstfyn I 3 9 1 2 13 2 2½ 12 8 3½ 2½ 2 15½ 2

11. Herning 12 1½ 2 1 6 7 2 1 3 4 4 2 14 11½

12. Esbjerg 2½ 11 3 3 2 8 10 1½ 0 9 4 3 12

13. Øbro I 14 2 2 2 2 10 4 3 5 1 2½ 7 12½

14. Sydøstfyn II 2 13 4 1½ 2 3 1½ 5 2 6 11 2 12

Efter en overraskende god og spændende turnering, hvor der var mange hold, der inden sidste runde var med i opløbet om de 3 præmiegivende placeringer, lykkedes det for SØF 1 at hjemtage sølvet.

Det blev til overbevisende sejre over de senere Danmarksmestre fra Øbro i København i 1.runde og bronzevinderne fra Køge i 5.runde, men et par uafgjorte resultater i runde 2 og 3 kostede muligvis guldet, men absolut en godkendt placering i det stærke felt.

Kris imponerede især med den unikke præstation 6/6, hvilket han for øvrigt var den eneste i rækken, der formåede!

SØF 2 leverede solide resultater gennem hele turneringen - opnåede minimum 1½ point pr. dyst og samlet 50 % i brætpoint.

Holdets topscorer var Birger med 4½/6.

Som et lille kuriosum vandt begge hold fra Sydøstfyn over det tredje fynske hold, Frem, som slet ikke kunne leve op til sidste års fornemme 1.plads.

Det samme gjaldt vores hold i seniorrækken (de gamle!), som i år var kommet i rigtig hårdt selskab og heller ikke havde heldet og dygtigheden i de afgørende situationer.

Turneringsskema - Seniorækken.

________________________________________

1 2 3 4 5 6 P Pl.

1. Randers 2 1? 2 10 5 3½ 1½ 13 7 1½ 3 2 12

2. SK 1968 II 2? 1 7 ½ 9 1 2 3 12 3 3½ 14 12½

3. Præstø 4 0 2? 12 14 2? 2 2 2 10 2 1 11

4. Fredericia 4 3 11 2½ 15 3½ 2 6 13 4 7 3½ 19½ 1

5. Maribo 6 1? 1? 8 ½ 1 16 4 4 14 15 ½ 12

6. Bov 2? 5 9 3? 2? 7 4 2 3 15 11 1½ 15

7. Roskilde+ 8 3 3½ 2 6 1½ 11 1 2? 1 ½ 4 12

8. Stuhr Wine - vin er sundt 1 7 5 2½ 1? 10 0 9 16 2 12 1 8 2-3

9. Sydfyn 10 2 ½ 6 3 2 8 4 0 11 13 1½ 11

10. Aalborg 2 9 1 2 8 2? 0 15 3 2 3½ 16 12

11. Hillerød 12 4 1? 4 13 2 3 7 9 4 2½ 5 17 2

12. Fåborg 0 11 3 1? 3 16 14 0 1 2 3 8 8½

13. Nørresundby 14 4 15 1? 2 11 1 2½ 0 4 2? 9 12½ 1

14. Brønshøj 0 13 16 2 1½ 3 4 12 5 0 2 ? 8 2-3

15. SK 1968 I 16 4 2½ 13 ½ 4 10 4 6 1 3? 5 15½ 3

16. Evans 0 15 2 14 12 1 0 5 2 8 10 ½ 5½

Holdet i seniorrækken (kaldet Sydfyn):

1.Thomas Jepsen

2.Michael Nord (Tårnet)

3.Per Sørensen

4.Kurt Hollesen (Tårnet)

Holdets topscorer blev Kurt Hollesen med 3½/6.

Turneringen blev endnu en gang professionelt styret af bl.a. Kiel, Ulla, Stine (Birgers) og mange flere, som sammen med den gode service på Hotel Svendborg skabte de bedste betingelser for de ca. 230 deltagende skakspillere.

I kan selv orientere jer om enkeltresultater via dette link:

http://skak.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=1624&Itemid=370

Skrevet af Martin Strandby Hansen den 7. juni 2017